Fler ämnen relaterat till Månadsansökan
Dessa regler gäller från 1 oktober 2025
Månadsansökan
Alla som får ett beslut om ersättning den 1 oktober 2025 eller senare omfattas av den nya lagen om arbetslöshetsersättning. Det innebär att du varje månad ansöker om ersättning via en månadsansökan för att få ersättning utbetald. Du kan tidigast skicka in månadsansökan när hela kalendermånaden har passerat. Det innebär att ersättningen betalas ut månadsvis och i efterskott.
Exempel: Månadsansökan för april kan tidigast skickas in den 1 maj och utbetalas i slutet av maj.
Som mest kan man få ersättning för 22 ersättningsdagar per månad.
Månadsansökan får inte vara äldre än tre månader.
Inkomst från arbete
Om du har haft inkomst under en månad ska arbetslöshetsersättningen minskas. Ersättningen minskas proportionerligt i relation till din fastställa månadsinkomst.
All skattepliktig inkomst (bruttolön) ska redovisas på din månadsansökan. Det inkluderar exempelvis lön (inklusive sjuklön och semesterlön), skattepliktiga tillägg, arvoden.
Du ska deklarera inkomst på olika sätt beroende på hur lönen betalas ut. Är du osäker på vilka bruttoinkomster du har haft så kan du titta på din lönespecifikation eller på inkomstuppgifter hos Skatteverket.
Inkomst som avser en månad (löneperiod 1-31:a)
Om du haft inkomst som avser arbete för en månad ska bruttoinkomsten redovisas under månaden som den intjänats. Det är viktigt att det är bruttoinkomsten (skattepliktig inkomst/före skatt) som redovisas.
Exempel: Kalle har en deltidsanställning med en fast lön som avser en månad och som betalas ut samma månad som arbetet utförts (förskottslön). Bruttoinkomsten ska redovisas den månaden som arbetet har utförts.
Exempel: Lisa har en timanställning. Lönen avser en kalendermånad och betalas ut månaden efter att arbete har utförts (efterskottslön). Även Lisa ska redovisa bruttoinkomsten den månaden som arbetet har utförts även om lönen betalas ut i efterskott. När Lisa ska fylla i sin månadsansökan i början av månaden så vet hon inte vad hennes bruttoinkomst kommer vara. Lisa behöver själv räkna ut vilken bruttolön hon har tjänat in eller vänta med att sända in månadsansökan tills hon fått sin lönespecifikation.
Inkomst som avser mer än en månad (ej på förhand bestämt belopp)
Exempel: Brutna löneperioder, justering av tillägg och avdrag för föregående månad.
Om inkomsten på förhand inte utgör ett bestämt belopp, ska bruttoinkomsten redovisas i den månaden som utbetalning sker.
Exempel: Sara har en timanställning. Löneperioden är 15:e till 14:e och betalas ut i efterskott. Eftersom inkomsten avser flera månader och inkomsten varierar så ska bruttoinkomsten redovisas den månad då lönen betalas ut.
Inkomst som avser mer än en månad (på förhand ett bestämt belopp)
”På förhand bestämt” innebär att totalsumman är bestämd från början av ett arbete.
Om du får en fast summa pengar för att utföra ett visst arbete ska inkomsten fördelas jämnt över månaderna som utbetalning avser.
Exempel: Sami kommer överens med en arbetsgivare att han ska få 30 000 kronor för ett arbete som pågår under totalt tre månader. Sami ska fördela den summa pengar jämt över de månaderna som arbetet pågick. Det spelar ingen roll om viss månad i (tremånaders) perioden är bruten. Utbetalningstillfället saknar betydelse.
Exempel: Karin får ett årsarvode för ett föreningsuppdrag. Årsarvodet ska delas på 12 månader. Beloppet per månad ska sedan fyllas i på varje månadsansökan.
Hinder
Om du har haft hinder under en månad ska ersättningen minskas. Ersättningen minskas med 1/22 för varje hinderdag. Om du varit förhindrad mindre än en hel dag så minskas ersättningen proportionerligt.
Hinder på lördagar och söndagar påverkar ersättningen. Det innebär att all tid med hinder ska redovisas i månadsansökan.
Hinder som ska rapporteras på månadsansökan är:
Ersättningar från Försäkringskassan
Om du har sökt sjukpenning, föräldrapenning, VAB eller annan ersättning från Försäkringskassan, ska du fylla i det som “Ersättning från Försäkringskassan”.
Arbetsmarknadspolitiskt program och praktik
Om du har deltagit i ett arbetsmarknadspolitiskt program, haft praktik, arbetsträning eller andra förberedande insatser genom Arbetsförmedlingen ska du fylla i det som “Aktivitet genom Arbetsförmedlingen”.
Dagar du inte kunnat söka eller ta arbete
Om du inte har kunnat ta arbete för att du exempelvis har varit sjuk eller tagit hand om barn utan att få ersättning för det, varit utomlands eller om du varit förhindrad av andra personliga skäl, ska du fylla i det som ”kan inte ta arbete”.
Om du har varit utomlands
Om du inte har befunnit dig i Sverige ska du ange att du varit utomlands samt fylla i ”Kan inte ta arbete”. Det gäller både vardagar och helg. Du behöver ange period, land och orsak.
Sidan uppdaterades 30 oktober 2025